Noorhärra ütlemised

Tööpäeva hommik ning sööme parajasti hommikusööki, kui kuulen prügiauto häält ning meenud, et meie prügikast ei ole veel välja viidud. Lippan kiirelt õue ja viin selle tänavale, tuppa jõudes näen solvunud Noorhärrat, kes tahtis mul aidata prügikasti välja viia. Ei aita miskit moodi lohutamine ega alternatiivide pakkumine ja asi lõpeb sellega, et Noorhärra viskab oma jalanõud kahte lehte laiali. Okei, jätan asja sinna paika, sest eks tal esine ka frustratsiooni ja vaja maha rahuneda. Umbes kümme minutit hiljem on söök söödud ning Noorhärra suundub elutuppa, et natuke multikaid enne riietumist vaadata. Palun tal siiski jalanõud enne oma kohale panna, mida tema keeldub tegemast, sest “tema paneb jalanõud korda ainult siis kui tal on hea tuju, mida hetkel ei ole, sest ta ei saanud mind aidata.” Olgu, ütlen siis selle peale, et multikad enne pihta ei hakka, kui jalanõud on ära pandud. Nagu imekombel oli Noorhärral kohe hea tuju ja jalatsid omal kohal.

Õhtune magama sättimise aeg ning nagu tihti juhtub, on Noorhärral keeruline ülakorrusele jõudes kohe riietuma hakata, et vanni minna. Keelitame mõlemad Mikuga mitu korda ja ütleme, et sa pead ikkagi ju kiiresti tegutsema, kui tahad pikemalt vannis mõnuleda, sa oled ju juba suur poiss. A selle peale tuleb lause, et “ärge kiirustage mind, ma olen veel väike” Njah, igas muus olukorras on tema väikeses nimetamine väga suur solvang.

Noorhärral on viimastel aastatel tekkinud päris mitu legokomplekti, mis enamuses hetkel tükkideks lammutatud. Aegajalt meeldib talle siis oma loomingul lasta lennata ning ehitada erinevaid masinaid ja ehitisi. Paar nädalat tagasi oli meil elutuppa tekkinud korralik kollektsioon neid ehitisi ning vaatamata mitmele palvele viia need ehitised mängutuppa, olid nad endiselt elutoas. Seega viisin nad ise ühel hommikul minema, et koristada. Kui Noorhärra seda järgmisel päeval märkas, sain ma ikka korraliku koslepi. “Emme, miks sa mu ehitised luba küsimata ära viisid, a tead et sa pead luba küsima nende liigutamiseks. Ma nägin nii suurt vaeva nende ehitamisel ja sina rikkusid kõik ära.” Olgu öeldud, et ükski ehitis transportimise käigus kannatada ei saanud 😀

Kas teie teate, mida tähendab seda, kui inimesel on põsed punased? Noorhärra kohaselt tähendab see seda, et inimene on armastust täis.

Olen alati Noorhärrale proovinud viisakusi õpetada – palun, aitäh jne. On üks dialoog, mille muster kordub meil suhteliselt igapäevaselt, Nimelt soovib Noorhärra piima ja küsib “l want milk” või “can l have milk.” Minu vastus on tavaliselt, et “kuidas palun” või “mis on võlusõna”, mõeldes, et ta lihtsalt sõna please lausesse lisaks. Kuna aga olen sama lauset talle ka eesti keeles õpetanud, vastab ta mulle eranditult “palun piima“, justkui piima peab küsima vaid eesti keeles.

Üleüldse tundub, et ta hakkab vaikselt aru saama, et meil kodus kahte erinevat keelt räägitakse. Tihtilugu tuleb ta minu juurde küsimaks, kuidas mingi sõna eesti või inglise keeles kõlab. Ja siis on sõnad, mis on jäänud tema sõnavarasse juba aastaid, mida ta hääldab valesti, aga need on nii armsad, et õigesti hääldamist ka nagu ei taha õpetada. Näiteks hommikumantel – ommikuuänki.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s