Teinekord pildistan

Kes mind rohkem ja kauem tunnevad, siis teavad nad ka seda, et aegajalt ilmun ma seltskonda fotokaamera kaelas. Ma olen alati pildistamise vastu huvi tundnud ning mäletan selgelt, kuidas ma sain aparaati esimest korda käes hoida. Olin ilmselt selline 11-12 ja emale tuli üks kunagine töökaaslane külla, kel oli fotokas kaasas. Muidugi oli tol ajal tegu tavalise aparaadiga, mis talletas pildid filmilindile ja mis tuli hiljem ilmutada lasta. Tegu oli sügisese ajaga ja käisime ainult metsas jalutamas ja seeni otsimas, kuid ometi klõpsisin terve filmi täis. Hiljem, kui meile neid pilte saadeti vaadata, siis enamus oli tehtud vaid sügisestest puudest ja noh eks mul veidi piinlik oli ka, et filmi niimoodi raisaksin.

Kuid sealt edasi on mulle alati meeldinud pilte teha. Oma esimese päris digikaamera ostsin ilmselt umbes 15 aastat tagasi ja tegu oli Nikoniga, täpse mudeli jään siinkohal võlgu, sest ma lihtsalt ei mäleta. Selle kaamera võtsin isegi veel Austraaliasse kaasa, kuid eks see oli suur ja kobakas ja selleks hetkeks oma võimetelt ja võimalustelt ka ajahambale jalgu jäänud. Nii  soetasin juulis 2013 enne Taisse minekut väikse kaamera. See oli minu suur unistus, et mul oleks mõõtmetelt väike ent hea kaamera, millel on korralik zoom. Esimesel Nikonil seda ei olnud ja ma tihtilugu kirusin seda. Lisaks tahtsin ma tunda, et saan kaamera niisama kaasa võtta, mitte et tarin teist seljakotti koguaeg kaasa. Taisse võtsin kaasa Nikon Coolpix S9500 ning tänu sellele sai palju pildi ja videomaterjali talletatud. See aparaat oli minu truu kaaslane päris pikalt, kuniks aprill 2014 viisin oma salaunistuse ellu ja ostsin tol hetkel päris kaasaegse Canon EOS 1100D, sest mul oli ikkagi plaan hakata fotograafiaga mingi hetk raha teenima. See kaamera on nüüd olnud minu truu kaaslane kui kuhugi läheme, sest nüüd on mul paar erinevat objektiivi ning tänu sellele saan natuke rohkem ja paremaid pilte teha. Viimased kuus aastat ongi olnud nii, et mul käib pildistamise soov hooti. Kaamera võib olla kotis kuid ilma, et selle välja võtaksin. Ja siis juhtub järjestikku hetki, kus ta on mul koguaeg kaasas. Näiteks nüüd viimasel kahel nädalavahetusel olen kolmes kohas pilte teinud, samas enne seda võtsin ta viimati välja augustis Eestis olles :S

Aga miks ma ei hakanud professionaaliks? Vanemad on mulle alati kinnitanud, et oskan pildistada. Ja mitte ainult nupule vajutada, vaid ma vaatan ka, mis pildile jääb ehk kompositsiooni. Vahelduva eduga olen teinud pildiseeriaid muusika taustal, mille kallal väga nokitseda meeldis ja mis alati õnnestusid. Samuti olin mina kaameranaine meie iga-aastastel ratta- ja kanuumatkadel. Üks viimaseid suuremaid töid oli ühe tuttava pulma registreerimise pildistamine UK-s. Kuid, inimestel on teatud ootused kvaliteedile kui nad tellivad professionaali teenuse ning mina ei suuda seda kvaliteeti pakkuda, sest mul puuduvad teadmised ja kogemused. Nende saamine nõuab palju pühendumist, katsetamist, enda harimist nii teoorias kui ka õppida oma kaamerat ja selle võimalusi reaalselt tundma ehk kõik see vajab aega ja kannatust, aga paraku seda viimast mul ei ole. Mulle meeldibki aegajalt võtta kaamera ja minna, mitte et mul kuklas oleks vastutustunne, et ma mingi ürituse pilte vussi ei ajaks. Ja nii ma olengi rahuldunud sellega, et teen pilte siis, kui endal soov ning jagan perega. Aga teha pilte tööna kaotaks minu jaoks ära miski ning seda ma ei soovi.

Oleme Mikuga ka arutanud, et teenida leiba fotograafitiimina, sest tema on seda lausa koolis õppinud, kuid jõudnud järeldusele, et kui sa just ei ole tippude tipp, siis on raske kasumit teenida. Hobina lisakopikat saada oleks isegi lihtsam. Tänapäeva aparaat teeb sinu eest kõik ära, pane aga automaatreziim kaameral peale ja vajuta nupule. Hiljem töötled pildid arvutis ära ja voila – milline imeline anne on sinus avastatud 😀 😀 😀 Ehk mulle tundub tõelise aja ja resursi raiskamisena õppida professionaaliks, kui tavaline Maali teeb sama töö ära vähema tasu eest, sest ta oskab nupule vajutada. Sellepärast näiteks mina ei kasuta kunagi automaatsetreziimi, vaid mängin ise sätetega. Samuti ei järeltöötle ma pilte, sest minu jaoks võtab see pildi loomulikkuse ära. Olen näinud nii palju pilte näiteks voolvast veest (kosk), mis on lõpuks nii ära sätitud ja töödeldud, et originaalselt hetkest looduses ei ole midagi alles. Jah, valmistoode on ilus ja silm puhkam, kuid samas ei ole see enam tõetruu.

Ma ei taha jätta nüüd muljet, et piltide tegemine on imelihtne ja kõik saavd sellega hakkama, muidu ma ju teeks seda isegi. Ma tean, et tippfotograafidel on teadmised ja kogemused, kindlasti on ja eks nende mõlemaga on nad teinud endale nime, mistõttu neid ka usaldataks. Ja nad saavadki sellepärast küsida kõrgemat hinda. Minu jaoks on see mõru pill meepurgis poolprofessionaalid, kes küsivad ka päris korralikku hinda, kuid palju selle taga reaalselt oskust ja teadmisi on, see on küsimärk. Ja see turu solkimine on see, mis mind marru ajab.

Täiendus – kohe pärast selle postituse avaldamist tekkisid mul süümekad, et justkui olen valmis treianud ühe vingu ja hala postituse, kritiseerin teisi, kuigi ise ei suuda/viitsi asju paremini teha. Ühesõnaga, mis ma tahtsin öelda, oli see, et mul on tõsiselt kahju professionaalidest, kes veedavad aega ennast täiendades, oma oskusi lihvides ja küsivad vastavalt sellele õiglast hinda. Ning siis on meil isehakanud turusolkijad, kes pakuvad odavamat teenust selle eest, et paljuski teeb töö ära automatiseeritud kaamera ja vinge tarkvara. Mistõttu ei näinud mina ning Miku mõtet, et hakkame endid fotograafidena üles töötama, kuid me ei saa isegi ree peale korralikult, sest keegi kuskil pakub ikkagi odavamt hinda… Oeh, ma tean mida ma öelda tahan, kuid ma ei oska seda, esimest korda vist, sõnadesse panna :S

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s