Me kolime, loodetavasti järgmine aasta :D

Pärast eelmise postituse kirjutamist, olime endiselt 110% kindlad, et uude kohta me kolime, võimalikult kiiresti. Lisaks pikale miinuste nimekirjale saatis omanik kõigile üürnikele päris nõmeda kirja, kus süüdistas üürnikke viimati sissekolinud inimeste väljasöömises 😀 No ilmselgelt oli ta kuulnud vaid ühe poole arvamust ehk tolle uue üürniku oma, kuid mingil põhjusel ei vaevunud ühegi vanema elanikuga kontakteeruma ja uurima, mis siis ikkagi lahti on. Igatahes, sama päeva õhtul kui kirja saime, ütlesime ka omanikule, et me otsime uut kohta. Laupäevaks oli meil kirjas 6 koha vaatamised + reedel leppisin kokku veel kolm vaatamist järgmiseks nädalaks.

Siis saabus laupäev … ja mul on väga hea meel, et me selle majade külastuse maratoni ette võtsime. Sest me saime aru, mis tegelikult üüriturul toimub ja meil ei ole mingit mõtet kolida uude üürikasse. Nähtud kuuest objektist oli ainult üks selline potensiaalne kohake meile, aga ei pannud ka see meid kumbaki vaimustusest hüppama. Igal kohal olid omad vead – ühe maja ees näiteks toimus ehitus; teine maja oli suht suure tee ääres, selle taga olu tühermaa prügiga, maja ise oli koristamata; ühe puhul tungis koheselt sisse astudes ninna vinge niiskushais; üks asus sotsiaalmajade kõrval ja sealne elanikkond ei ole kohe kindlasti need, kelle kõrval elada tahaks; ühe maja aias olid nii madalad, et ei pakkunud mingit privaatsust naabrite eest. Lisaks ei olnud pea ühelgi majal suuri väravaid ees, aga Noorhärra on meil suht nobedate jalgadega praegu.

Rääkides numbrite keeles, siis praeguses kohas maksame üüri 440 naela kuus + kommunaalid ja muud maksud. Kui me kuhugi koliks, siis kindlasti suureneks nii üürisumma kui muud kulud. Kuna meie eesmärk oli leida suurem koht aiaga, suurendasime ka oma eelarvet 600 naelani kuus. Ja sellesse eelarvesse tegelikult need 6 objekti ka mahtusid – oli nii kahe- kui kolme magamistoaga, oli nii garaaziga kui ilma, kuid kõigil oli aed (HA HA HA). Seega, isegi 600 naela eest ei saa midagi korralikku, sest me oleme liiga nõudlikud. Selle summa eest saaks kas midagi jama heas piirkonnas või midagi head halvas piirkonnas. Kui tahta midagi head heas piirkonnas, peaks eelarvet suurendama, minimaalselt ilmselt 650-ni kui mitte juba 700 naelani kuus. AGA, see on juba summa, mis ei laseks meil piisavalt panna raha kõrvale, et kunagi tagasi Eestisse kolida. Meie eesmärk on säästa kuus vähemalt tuhat naela, et saada vajalik summa tagasitulekuks kokku 5-6 aastaga. Kui meil veab, saame ka kiiremini, kuid elu on näidanud, et pigem juhtub ootamatuseid. Siit edasi, maksta kellelegi minimaalselt 650 naela kuus, minimaalselt 5 aastat (kiire arvutus ütleb, et see on 39000 naela), siis me oleme ikka korraliku summa lihtsalt magama pannud!

Eile pärastlõunal olime mõnes mõttes puuga pähe saanud. Just, et mida pakutakse ja mis hinnaga. Vähemalt fotograafid on head tööd teinud, sest piltide pealt tundus iga objekt ideaalsena. Üks lisakulu tuli ka ilmsiks, millega me otseset ei olnud arvestanud. See on nö “referencing fee” ehk summa, mille tulevane üürnik maksab kinnisvaraagentuurile. Meie puhul sisalduks hinnas meie mõlema krediidi ajaloo kontroll (et meil ei ole kummalgi pikaajalisi võlgasid olnud), mõlema tööandjaga kontakteerumine veendumaks, et meil on olemas leping (ja tagatud sissetulek) ning eelmise üürileandjaga kontakteerumine (et oleme korralikult maksnud ja mitte lõhkunud ning laamendanud). Mitte midagi keerulist, ilmselt 20 minutit tööd maksimaalselt, mida iga idioot saaks ise teha, aga agentuur küsib selle eest tasu, ülemäära suurt tasu. Üks firma küsis 250 naela, teine 180 naela per täiskasvanu. Ja see summa ei ole tagastatav. Ehk kui sa mingil põhjusel ei läbi seda protsessi, siis ütled aidaa ka summale. See üks objekt, mis meile meelde jäi, oleks maksnud 2*180 ehk 360 naela ja me ei oleks seda läbinud, sest minul ei ole oma tööandjaga veel lepingut sõlmitud. Ei lugenud, et see kohe-kohe on leping saabumas, ei loe, et Miku teenib üksi piisavalt, et kõik tasud kanda. Maakler ütles, et meil oleks tagavaravariandina võimalus käendaja võtta, aga temale tehakse ka referencing ehk veel üks 180 naela. Tegelikult saab iga inimene aru, et see on puhtalt maaklerfirmatasu. Mille eest nad seda võtavad, ei saa mina aru, sest meie kogemuse põhjal ei tea nad objektist mitte muffigi vaid ütlevad, et omanikuga peab rääkima. PM nad tulevad, et uks lahti teha (kui nad sellegagi hakkama saavad) ja uks kinni panna. Ja siis natuke hilisemat paberimäärimist. Arvata on, et omanikule on kasulik maakleri teenust kasutada, aga miks üürnik selle töö eest maksma peab, jäi meile arusaamatuks.

Igatahes, kui eile vahetult peale viimaselt objektilt lahkumist otsustasime usinalt hakata otsima privaatselt üüritavaid pindasid, sis tänaseks olime arutanud ja otsustanud, et jääme siia. AGA hakkame korralikult raha säästma, et saada järgmiseks aastaks kokku omafinantseering enda kodu ostmiseks. Isegi kui me Eestisse kolime, saame maja kas ära müüa või välja üürida, aga vähemalt ei ole me midagi tühja maksnud. Suure tõenäosusega saame suurema pinna ja maksame vähem, kui samalaadset üürides, sest laenumaksed tavaliselt on üürimaksetest pisemad. Lihtsalt inimestel on raskusi laenu saamisega.

 

One thought on “Me kolime, loodetavasti järgmine aasta :D

  1. Pingback: Tagasivaade – Elu on seiklus … Anna võimalus enda omale !

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s