Siis kui harvest läbi on

Praeguseks hetkeks oleme vilja põldudelt koristatud saanud. Eks ta aega võttis ja plaanitud 6 nädala asemel mässasime kokku 47 vägagi konarlikku päeva. Kusjuures, suurem osa nisust on endiselt farmi vahehoidlates ja ootavad transportimist Esperance kuivatusse, mis tähendab, et uuel aastal jätkub mõningal määral harvest. Jeps, ei saa me vilja otse CBH’i viia, kuna nende poolt aktsepteeritava vilja niiskusaste peab olema päris madal (12.5 mitte et see number midagi erilist ütleks), kuid kuna siinsed vihmad hakkasid juba liigselt vilja kvaliteeti mõjutama, korjati see palju niiskemana üles, et siis vahehoidlasse panna ja uuel aastal kuivatisse viia. Farm küll maksab iga kuivatatud (mõnikord ka lisaks puhastatud) tonni eest, kuid siiski saadakse rohkem raha per tonn kui oleks lasknud kvaliteedil langeda.

Kuidas siis tundub mulle tagasivaadatuna elu suurfamis viljalõikuse ajal? Suur sagimine, kohatine kaos, palju erinevaid inimesi ja karaktereid, samas huvitav just tänu nendele samadele inimestele. Kuna erinevad pisiasjad on mul kahjuks meelest läinud, siis hoopis kirjeldan, mida mina enamus lõikuse ajast tegin. Võib ju tunduda, et ma olin kohalik meediapunkt, kuid nii see päris ei olnud. Olin hoopis viljatestija ning nägi see välja enam-vähem nii …

Esmalt sõidab minu hüti juurde rekka ehk road train, vastavalt kas kahe või kolme treileriga. See hoob, mis katuse kohal on, see on proovivõtmisimur 🙂

 

1

Hütis sees avaneb minule selline vaade. Ehk et mul on päris oma isiklik ekraan, mille abiga autojuhte juhendan liikuma ja peatuma proovide võtuks.

2

Ehk selline näeb imuri opereerimine hütis seestpoolt.

3

See roheline on nö kogumiskast, mis mahutab kokku kaks imemisakti vilja. Ehk pm ühe treileri proov mahub ilusti ära, kuna iga treileri kohta tuleb teha 2 imemist.

4

Kui igast treilerist on saadud proov, mis muideks tuleb kõik eraldi ämbritesse alguses panna, siis edasine samm on iga ämbri sisu käsitsi segada, siis igast ämbrist võtta 2 kopsikutäit vilja (ehk iga imemise kohta üks kopsik) ning need kõik kolmandasse ämbrisse kokku segada. See annab kokku nö kogu lasti proovi, millega edasi toimetada.

5

Selle masina nimi on Infratec, millega lihtne opereerida. Ehk võtad aga kopsiku täie vilja, valad ülevalt sisse ning ootad pool minutikest. Masin analüüsib proovi ning annab sulle vajalikud numbrid, mille talletad vormile (natuke edasi tuleb pilt). Muidugi peab peale igat proovi alumise kasti tühjendama, muidu võib juhtuda, et noh … vilja hakkab üle ajama 😀

6

See on päris vajalik komplekt. Ehk need kandikud on vilja lähemalt uurimiseks, metall jubinad moodustavad asja nimega chondometer, millega mõõdetakse hektorliitri kogus vilja, mida omakorda edasi analüüsitakse.

7

Pm kui ma teen testi, siis kasutan mõlemat kätt kandiku hoidmiseks chondomeetrisse vilja suunamiseks. Sest on VÄGA oluline, et kogu vili voolaks ühtlase jutina chondomeetrisse, muidu võib ebatäpne tulemus tulla. Vilja tuleb valada niikaua, kuni üle ääre hakkab ajama.8

9

Kui chondomeeter on täis, siis tuleb selle õhukese noaga ta nö pooleks lõigata. See vili, mis ülemisse otsa jääb, on ebavajalik. See mis jääb alumisse ossa (ehk on hetkel igate pidi kaetud) on see jupp, mida edasi kasutan.

10

Esimese asjana tuleb hektoliitri kogus ära kaaluda. Selle kaaluga oli koguaeg jama, sest too oli nii ülitundlik, et kui õues puhus tugevam tuul või keegi hütis liikus, pani see hüti võbisema ja kaal ei suutnud end nullida. Mitte et ta seda niisamagi oleks olnud võimeline tegema 11

Ja see masin on … paramparaaa … ma olen ära unustanud 😀 Igatahes on tema eesmärgiks kehtoliitrikogus nö ära sõeluda. Eelnevalt olen ma muidugi suuremat kandikut kasutades visanud põgusa pilgu peale, kas on väga selgelt eristuvaid tumedaid viljakesi või putukaid proovis. Too sheiker teeb täpselt 40 sheiki ja eraldab selle käigus kõik pisemad ehk allamõõdumehed heast viljast. Kui on mingit jama, siis üldjuhul tuleb see siit välja. Meil oli päris palju jama nt ergotitega (Ergots) ehk mis on mingi haigus ja pidi olema mürgine. Seega seda thib olla vaid minimaalselt.

12

13

Kõik see allamõõdujama tuleb veelkord kaaluda ning siis arvutada protsent kui palju seda jama kindlas koguses on. Meil õnneks kordagi üle normi ei läinud. See punane harjake oli jube hea abimees nõude puhastamisel. Too must minikopsik oli viimane abimees. Selle täie vilja seest otsisin kas on mõnda nö veidike kahjustunud viljakesi proovis.

14

Natuke bürokraatiat ka ikka. Iga laar saab endale proovitulemused, mis meie talletame küll oma tarbeks, kuid hea on võrrelda, et mis tulemused CBH saab. Tavaliselt leidsid nad alati midagi, mille kallal viriseda. Aga seda teadsid kõik, et suuremates kogumispunktides lihtsalt noritaksegi rohkem.

15

Ja see on minu spikker. Kõik autojuhid olid üles loetud koos autonumbritega. Lisaks veel valduste kaardid, kui oli segadust, et millisest põllulapist vili tuli16

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s